Uudenkaupungin museossa on perusnäyttelyiden lisäksi esillä vaihtuvia teemanäyttelyitä. Säännöllisimmin näyttelytoimintaa järjestetään Wahlbergin museotalossa. 

8.6.2026 avautuu vuoden 2026 päänäyttely.

Uudenkaupungin museon vuoden 2026 päänäyttely Vilttejä ja vaatteita - Made in Uusikaupunki, kertoo kaupungin merkittävästä tekstiiliteollisuudesta. Näyttely valottaa alan yritysten historiaa, työelämää sekä Uudessakaupungissa valmistettuja tuotteita. 

Vilttejä ja vaatteita - Made in Uusikaupunki -näyttelyn mainoskuva
Nainen värikkäiden vilttien kanssa saunassa.

Tekstiiliteollisuus työllisti Uudessakaupungissa pitkälle 1950-luvun loppupuolelle saakka enemmän ihmisiä kuin esimerkiksi telakka- tai sahateollisuus. Ala työllisti erityisesti naisia, ja vielä 1960-luvun alussa tekstiiliteollisuuden yrityksissä työskenteli noin 400 uusikaupunkilaista. Kaupungin suurin ja pitkäikäisin tekstiiliteollisuusyritys oli vuonna 1919 perustettu Uudenkaupungin Villatavaratehdas Oy, myöhemmin UUVI Oy, jonka toiminta päättyi vuonna 1987.

Nainen ompelee ompelukoneella.

Näyttely on esillä Wahlbergin museotalossa 8.6.2026-25.3.2027.

 

 

Vaihtuvien näyttelyiden lisäksi koko Wahlbergin museotalo esittelee uusikaupunkilaisten menneisyyttä. Alakerran perusnäyttely eli "porvariskodin" puoli kertoo kauppiasperheen elämästä 1800-1900-lukujen vaihteessa ja yläkerran perusnäyttely kaupungin perustamisesta sekä merenkulun historiasta. Yläkerrasta löytyy tietoa myös mm. Uudessakaupungissa solmitusta rauhasta vuonna 1721, autoteollisuudesta, ja onpa siellä myös uusikaupunkilaisen maajoukkuekoripalloilija Junnu Leen MM-kisoissa käyttämänsä tossut.

Museossa on runsaasti tekemistä myös lapsivieraille.