24.11.2025 12:53
Ruoka-avun tarjonta laajenee Uudessakaupungissa
Uudessakaupungissa on syksyn aikana laajennettu ruoka-apu toimintaa, joka tarjoaa konkreettista helpotusta arkeen silloin, kun talous on tiukalla. Kaupungissa jaetaan maksutta koulujen ylijäämälounaita ja ruokakasseja sekä tarjotaan yhteisöllistä ruokailua osana järjestötoimintaa.
Toiminnan tavoitteena on auttaa ihmisiä, mutta myös vähentää ruokahävikkiä: lahjoitettu tai ostettu ruoka päätyy tarvitseville sen sijaan, että se jäisi käyttämättä. Samalla yritykset säästyvät jätemaksuilta ja ympäristö kuormittuu vähemmän – kestävän kehityksen näkökulmasta ruoka-apu hyödyttää kaikkia.
– Ruoka-apu on tärkeä osa vastuullista ja yhteisöllistä hyvinvointityötä. Se on tarkoitettu toimeentulon tueksi ja arjen turvaksi kaikille vähävaraisille, lapsiperheille, työttömille, opiskelijoille ja eläkeläisille, kuvailee hyvinvointijohtaja Jan Vuorenlaakso.
Kaupunki toteuttaa ruoka-apupalvelua yhteistyössä SPR Varsinais-Suomen piirin, ViaDia Uusikaupunki ry:n, Uudenkaupungin seurakunnan ja Mannerheimin Lastensuojeluliiton Varsinais-Suomen piiri ry:n kanssa.
– Toiminta ei olisi mahdollista ilman aktiivisia vapaaehtoisia ja hyvää yhteistyötä eri toimijoiden kesken, Vuorenlaakso kiittelee.
Ruoka-avun tarjonta laajenee Uudessakaupungissa syksyn ja talven aikana. Wintterin koulun hävikkiruokaa aletaan jakaa Uudenkaupungin seurakunnan diakonityön kautta 13.1.2025 alkaen ja MLL Varsinais-Suomen piiri tarjoaa yhteisöllistä ruokailua jatkossa myös kerran kuussa lauantaisin.
– Tuttujen ruokapäivien oheen laajennamme ruokailuja myös kerran kuussa lauantaipäiviin. Se on mahdollista Varsinais-Suomen ruoka-aputoiminnan ja kaupungin kanssa yhteistyössä. Ruokailu on osa maksutonta perhekahvilatoimintaa eli ruuan oheen tarjolla on leikkiseuraa, juttukavereita ja aina välillä alustuksia eri teemoista, toteaa Katja Rippstein MLL Varsinais-Suomen piiristä.
Ruoka-avun jakelu Uudessakaupungissa
Suomen Punaisen Ristin vapaaehtoiset jakavat arkipäivisin koulujen ylijäämälounasta Hakametsän ja Saarniston kouluilla. Ruokaa voi hakea kuka tahansa, ja se annostellaan hakijoiden omiin astioihin. Jaettavan ruoan määrä vaihtelee päivittäin kouluruoan menekin mukaisesti.
Jakelu järjestetään Hakametsän koululla klo 12.20–12.40 ja Saarniston koululla klo 12.10–12.35.
Koulujen ylijäämäruoan lisäksi ViaDia Uusikaupunki jakaa ruokakasseja Sepänkadulla perjantaisin klo 10.30–11.30.
MLL Varsinais-Suomen piiri tarjoaa yhteisöllistä ruokailua MLL Uudenkaupungin yhdistyksen Ipana-Messissä (Rantakatu 15) torstaisin osana iltaperhekahvilaa klo 17–19, kerran kuussa keskiviikkoisin klo 9.30–12 ja kerran kuussa lauantaisin perhekahvilan aikana klo 10–13.
Ajankohtaiset tiedot kaikista ruoka-avun jakelupisteistä löytyvät osoitteesta ruoka-apu.fi. Sivustoa ylläpitää Kirkkopalvelut ry.