Rauhan paikka -näyttelyn päättäjäiset
Alkukesällä avattiin Wahlbergin museotalossa Uudenkaupungin rauhaan liittyvä näyttely, mutta avajaiset jäivät tuolloin vallitsevan tilanteen vuoksi pitämättä. Jotta näyttelyä päästäisiin kuitenkin juhlistamaan, järjestetään museossa 27.10. Rauhan paikka -näyttelyn päättäjäiset.
Päättäjäisiät vietetään vapaasti näyttelyyn tutustuen. Rauhan paikka – Uudenkaupungin rauha 1721 kertoo siitä, millainen paikka Uusikaupunki oli 1700-luvun alussa, ja kuinka suuren Pohjan sodan ja isonvihan raskaat ajat koettiin täällä pienessä rannikkokaupungissa.
Halukkaat voivat lisäksi osallistua museoamanuenssin pitämään pieneen tietoiskuun Uudenkaupungin rauhasta klo 17 ja klo 18 museon salissa. Leikkimielisen Rauhavisan suorittaneille on luvassa yllätyspalkinto!
Päättäjäiset Wahlbergin museotalossa 27.10. klo 17–19 osoitteessa Ylinenkatu 11, Uusikaupunki. Tapahtumaan on museon normaali pääsymaksu (5€, maksuvälineenä käyvät niin Museokortti, ePassi, Smartum kuin Edenredkin).
Näyttely on muuten avoinna ti-pe 12-15.
