Jäänpintaa, johon heijastuu valoa.

16.2.2026 13:22

Käätyjärven Talviloimu kutsuu viettämään tunnelmallista iltaa talviulkoilun parissa

Pitkään jatkuneet pakkaset ovat mahdollistaneet suositun luistelu- ja hiihtobaanan avaamisen Käätyjärvelle. Uudenkaupungin kaupunki järjestää tunnelmallisen Käätyjärven Talviloimu -tapahtuman Käätyjärvellä keskiviikkona 18.2. klo 18.00-20.00.

Käätyjärvelle on aurattu noin 1,5 kilometrin mittainen retkiluistelurata, jota pitkin voi liikkua monin tavoin – luistellen, kävellen, potkukelkalla tai hiihtäen. Rata koristellaan tapahtuman ajaksi ulkotulilla, jotka valaisevat reitin ja luovat kauniin talvi-illan tunnelman.

– Käätyjärven jäät eivät joka talvi mahdollista radan avaamista, joten halusimme hyödyntää tämän talven hyvän jäätilanteen ja samalla järjestää kaikille avoimen, tunnelmallisen tapahtuman, kertoo liikuntapaikkojen hoitaja Jari Malmi.

Tapahtuman aikana alueella on makkaramyyntiä Jääkotkien taitoluistelijoiden järjestämänä. Lisäksi osallistujilla on mahdollisuus omatoimiseen grillailuun – ota mukaan omat eväät ja grillitikut.

Turvallisuuden vuoksi suosittelemme myös ottamaan jäälle mukaan naskalit.

Saapuminen tapahtumaan

Pysäköintitilaa on alueella rajallisesti, joten suosittelemme lähialueilta saapuvia tulemaan paikalle kävellen. Autolla saapuvat voivat pysäköidä entisen Hakatorin liikekiinteistön pysäköintialueelle (Saarnitie 2) tai Hakametsän liikekeskuksen pysäköintialueelle (Tammitie 8-10).

Lämpimästi tervetuloa nauttimaan talvisesta elämyksestä yksin, perheen tai ystävien kanssa!

Tapahtuma järjestetään säävarauksella, ja se on kaikille avoin ja maksuton.