Kulttuuri ja vapaa-aika
Kulttuuri ja vapaa-aika

Yhdistys- ja järjestöyhteistyö Uki

YKSINÄISYYS-TEEMAILTA 22.9.2021

Yhteistä kumppanuutta -hanke järjesti teemaillan, jossa käsiteltiin yksinäisyyttä. Tilaisuudessa esiteltiin tukiverkostoja, joita monet yhdistykset ja kaupungin toimijat tarjoavat vähentääkseen yksinäisyyden uhkaa hyvinvoinnille.

Tilaisuudessa esittelivät toimintaansa seuraavat tahot: Uusikaupunki, Fingerroos säätiö, MLL, Seurakunta ja Tukenasi ry. 

Tässä vielä nähtäväksi esitysaineistot:


YHDISTYSKIRJE

Yhteistä kumppanuutta -hanke lähettää Uudenkaupungin yhdistyksille yhdistyskirjeitä, joihin koottu yhteen yhdistyksiä koskevia asioita.



MIKÄ ON YHTEISTÄ KUMPPANUUTTA -HANKE?

Yhteistä kumppanuutta -hanke on Uudenkaupungin, Laitilan ja Pyhärannan kuntien yhteinen kaksivuotinen kehittämishanke, jonka keskeisenä tavoitteena on kehittää hyviä yhdistysyhteistyön, kansalaisaktiivisuuden ja osallisuuden parantamisen käytäntöjä. 

Uudenkaupungin kuntakohtaisena tavoitteena on viedä käytäntöön Meidän kaupunkimme -yhdistysohjelmaa ja luoda yhteistoiminnan rakenteita yhdessä yhdistystoimijoiden kanssa yhdistysohjelman toimenpide-ehdotusten mukaisesti.

Yhteistä kumppanuutta -hanke on Uudenkaupungin kaupungin, Laitilan kaupungin ja Pyhärannan kunnan yhteishanke, joka on saanut rahoitusta Leader Ravakalta. Hanketta hallinnoi Uudenkaupungin kaupunki.

Hyvää oloa ja osallisuutta – ole mukana #olemukanaUki

 
Leader ravakan logo.
Euroopan maaseudun kehittämisen maatalousrahaston logo.
Leader ravakan logo.
Yhteistä kumppanuutta -hankkeen logo.

Yhdistys – ilmoita yhteystietosi kaupungin verkkosivuille ja tule näkyväksi

Keräämme yhdistysten yhteystietoja, jotta voimme edistää tavoitettavuutta ja tuoda toinen toisiamme lähemmäksi.

Tiedot ilmoitetaan sähköisen lomakkeen kautta. Lomakkeen kautta voi myös päivittää tietoja tai pyytää poistamaan tietoja. Tietonsa ilmoittaneita yhdistyksiä pyydetään itse pitämään huolta siitä, että yhdistyksen tiedot ovat ajan tasalla. Tutustuthan myös tietosuojaselosteeseen.

Lomake tietojen ilmoittamiseen/päivittämiseen.

Yhdistykset on lueteltu toimialoittain. 
Jos yhdistyksen nimi on punaisella ja boldattu, niin siinä on linkki yhdistyksen sivuille. 

Kulttuurialan yhdistykset


Uudenkaupungin merihistoriallinen yhdistys ry
Yhteyshenkilö: sihteeri Mari Jalava, mari.jalava@uusikaupunki.fi


Uudenkaupungin Pohjola-Norden ry - Tervetuloa kaikki Pohjoismaista ja pohjoismaalaisuudesta kiinnostuneet. Jaamme stipendejä hyvin ruotsinkielen opiskeluissa menestyneille koululaisille.
Yhteyshenkilö: Tuula-Riitta Karlin, tuulariitta.karlin@gmail.com, puh.044-0209582


Uudenkaupungin Vanhat Talot ry - Yhdistys toimii kaupungin vanhojen talojen asukkaiden ja vapaa-ajan asukkaiden yhdyssiteenä ja viihtyvyyden edistäjänä. Yhdistys järjestää joka toinen vuosi tapahtuman, jossa pääsee vierailemaan kodeissa ja tutustumaan pihoihin ja puutarhoihin.
Yhdistyksen sähköposti: info@uginvanhattalot.fi
Yhteyshenkilö: Taina Nikula, nikulantaina@gmail.com, puh. 0404156340


Uudenkaupungin VPK:n soittokunta
Yhteyshenkilö: Piipa Nivola, piipa.nivola@gmail.com, puh. 0440 875 726


Vakka-Suomen Viro-seura ry
Yhteyshenkilö: Jaana Vasama, jaana.vasama@tuglas.fi, ​puh 050 5606328


Liikunta- ja urheilualan yhdistykset


Kalannin vankka ry
Yhdistyksen sähköposti: kalannin.vankka@gmail.com
Yhteyshenkilö: Kati Saarinen, kati.saarinen77@gmail.com, puh.040 7389938


Pyhämaan Pyry ry
Yhteyshenkilö: Pauli Aaltonen, pauli.i.aaltonen@gmail.com, puh.045-1172343


Uudenkaupungin Kenttäkarhut ry - Tervetuloa harrastamaan yleisurheilua!
Yhdistyksen sähköposti:  ukk.uusikaupunki@gmail.com
Yhteyshenkilö: Reino Kinnunen, reinokinnunen@gmail.com, puh. 0503171321


UU-Korihait ry
Yhteyshenkilö: Raimo Rantanen, raimo.rantanen@korihait.fi, puh. 040 5464 100


Uudenkaupungin Salibandy ry
Yhteyshenkilö: Anu Laihi, anu.laihi@gmail.com, puh. 041-4499774


Vakka-Suomen Moottorikerho ry 
Yhdistyksen sähköposti: info@vsmk.fi
Yhteyshenkilö: Petri Elo, petri.elo@iki.fi, puh. 0400933397


Vakka-Suomen Selkäyhdistys ry -Yhdistyksemme on liikuntapainotteinen selkäongelmista tietoa ja neuvoja jakava ja selän omatoimiseen kunnosta huolehtimiseen opastava.
Yhteyshenkilö: Marjatta Hellsten, hellsten.marjatta@gmail.com, puh. 050 3426950


Waseda-Club ry - Uudenkaupungin judoseura. Judoseura on toiminut kaupungissa vuodesta 1977. Judo on maailman suosituin kamppailulaji.
Yhteyshenkilö: Marko Hiltunen, marko.hiltunen@wasedaclub.fi, puh. 0505434307


Sosiaali- ja terveysalan yhdistykset (tuki-, hoiva-, hoito- ja virkistystoiminta)


MIELI Vakka-Suomen Mielenterveys ry - Yhteystyö on voimaa!
Yhdistyksen sähköposti: ukimieli@gmail.com
Yhteyshenkilö: Tanja Salminen, ukimieli@gmail.com, puh. 0443636114


MLL Uudenkaupungin paikallisyhdistys ry - Avoin kohtaamispaikka. MLL Uudenkaupungin paikallisyhdistys järjestää monenlaista toimintaa paikallisille lapsille, nuorille ja lapsiperheille.
Yhdistyksen sähköposti: mll.uusikaupunki@gmail.com
Yhteyshenkilö: Mia Helén, mia.helen@iki.fi, puh. 044 770 7690 (Ipana-Messi)


MLL Varsinais-Suomen piiri ry 
Yhdistyksen sähköposti: info.varsinais-suomi@mll.fi
Yhteyshenkilö: Katja Rippstein, katja.rippstein@mll.fi, puh. 045 132 6736


Laitilan seudun Reuma- ja Tulesyhdistys ry - Laitilan seudun Reuma- ja Tulesyhdistys ry on yksi Suomen Reumaliitto ry:n reumayhdistyksestä.
Yhteyshenkilö: Susanna Heinonen, susannaheinonen88@hotmail.com 


Sorvakko-Kodin Kannatusyhdistys ry - Edullisia vuokra-asuntoja ikäihmisille!
Yhteyshenkilö: Aaro Kinnala, aaro.kinnala@icloud.com, puh. 0400 126 786


Vakka-Suomen Hengitysyhdistys ry - Yhdistyksemme toimii Hengitysliiton jäsenenä hengityssairaiden ja heidän läheistensä puolesta edistäen heidän elämänlaatuaan.
Yhdistyksen sähköposti: vakkasuomi@hengitysyhdistys.fi
Yhteyshenkilö: Kimmo Laasonen, laasonenkimmo95@gmail.com, puh. 0400-831543


Vakka-Suomen Sydänyhdistys ry - Yhdistys toimii Uudenkaupungin lisäksi Kustavin, Taivassalon ja Vehmaan alueella sydänterveyden hyväksi.
Yhdistyksen sähköposti: vakka-suomi@sydan.fi
Yhteyshenkilö: Eija Maikola, eija.maikola@gmail.com, puh. 050 342 6908


Kylä-, kotiseutu- tai asukastoiminta


Hakametsän Asukasyhdistys ryYhdistys haluaa järjestää Uudenkaupungin asukkaille mukavia ajanviettotapoja, joiden parissa on mukava viettää aikaa hyvässä porukassa.
Yhdistyksen sähköposti: hakametsan.asukasyhdistys@gmail.com
Yhteyshenkilö: Jani Virtanen, puh. 045 6392951


Pyhämaan Matkailuyhdistys ry
Yhteyshenkilö: Kari Aalto, kari.aalto@saaristonit.fi, puh. 045 6519941


Vapaa-aikaa ja harrastustoiminta


Lokalahden Martat ry - Martat on yhteisö, jossa tehdään ja opitaan iloisesti yhdessä. Tervetuloa tutustumaan toimintaamme!
Yhdistyksen sähköposti: lokalahden.martat@gmail.com
Yhteyshenkilö: Tuulia Enbom, puh. 040 5953 992


Uudenkaupungin kansalliset seniorit ry - Meillä on monipuolista kerhotoimintaa, mielenkiintoisia kulttuuritapahtumia, retkiä ja matkoja.
Yhdistyksen sähköposti: ugin.kansalliset.seniorit@gmail.com


Vakka-Suomen Hippos ry - Yhdistyksen tarkoituksena on edistää raviurheilua alueella ja ylläpitää Uudenkaupungin ravirataa.
Yhteyshenkilö: Kristiina Sura, kristiina.sura@netti.fi, puh. 041 543 7664


Vakka-Suomen Keräilijät ry - Yhdistyksen tarkoituksena on edistää ja vaalia keräilyharrastus jäsentensä keskuudessa ja toiminta-alueella. 
Yhteyshenkilö: Puheenjohtaja Pekka Suominen, pekka.e.suominen@gmail.com, puh. 040 0526509


Vakka-Suomen Latu ry - Ulkoile, Osallistu, Vaikuta!
Yhteyshenkilö: Juhani Viholainen, viholainenjuhani@gmail.com, puh. 0414625677


Vakka-Suomen Noutajat ry - Yhdistys on noutajakoirayhdistys, ​ jonka tarkoitus on koota alueen noutajaharrastajat yhteen. Järjestämme viikottain noutotreenejä, lisäksi nou/nome-kursseja ja kokeita.
Yhdistyksen sähköposti: vsnoutajat@outlook.com
Yhteyshenkilö: Markku Kastepohja, puheenjohtaja@vakka-suomennoutajat.net, puh. 040 66 505 66


Uudenkaupungin Merihait ry - Tervetuloa mukaan meripartiolippukuntaan! Toimintaan ovat tervetulleita kaikki kouluikäisistä alkaen.
Yhdistyksen sähköposti: umh-hallitus@kuksa.partio.fi
Yhteyshenkilö: Jasmiina Hallamaa, jasmiina.hallamaa@gmail.com, puh. 0400 411345


Uudenkaupungin Purjehdusseura ry - Tervetuloa mukaan toimintaan. Toimintaa tehdään aina jäsenten ehdoilla. Järjestämme tapahtumia, toimimme aktiivisesti politiikassa ja järjestämme koulutuksia jäsenillemme.
Yhdistyksen sähköposti: ups@uudenkaupunginpurjehdusseura.fi
Yhteyshenkilö: Seppo Ylä-Himanka, seppo.yla.himanka@gmail.com, puh. 0400 790432


Valistus, neuvonta, edunvalvonta, ohjaustyö ja hyväntekeväisyys


Eläkeliiton Kalannin yhdistys Ry - Edistämme ikäihmisten hyvinvointia järjestämällä heille monenlaista toimintaa. Teemme myös vapaaehtoistoimintaa ikäihmisille. Verkkosivuiltamme löytyvät kerhot ja tapahtumat
Yhdistyksen sähköpiste: elky-matkat@outlook.com, elakeliitto.kalanti@gmail.com
Yhteyshenkilö: Mauri Viinikkala, mauri.viinikkala@gmail.comy, puh. 050 0121724


Fingerroosin säätiö - Teemme ohjaus- ja neuvontatyön lisäksi sosiaali- ja terveystyötä mm Pilketoiminta.
Yhteyshenkilö: Päivi Maisila, paivi.maisila@fingerroos.net, puh. 044 7374 271


MirriRescue ry -  Eläinsuojelu. Toimintaa kissojen hyväksi. Usko siihen, että jokainen pystyy muuttamaan kissojen maailmaa. Into tarttua toimeen ja yhdessä tekemisen ilo. Jokaisen panos on tärkeä ja askel kohti parempaa maailmaa kissoille.
Yhdistyksen sähköposti: info@mirrirescue.fi
Yhteyshenkilö: Tiina Pirppu, pj@mirrirescue.fi, puh.045 1710 348


MTK-Lokalahti ry - MTK-Lokalahti on maanviljelijöiden, metsänomistajien ja maaseutuyrittäjien paikallinen etujärjestö ja vaikuttaja Uudessakaupungissa. 
Yhteyshenkilö: Tiina Ketola, tiinahketola@gmail.com, puh. 041 466 2493


PAM Vakka-Suomen osasto ry 740 - Olemme pieni ammattiosasto ja jäsenemme saavat mukavia alennuksia esim. teatterista ja elokuvista. Järjestämme myös tapahtumia ja koulutusta jäsenillemme.
Yhdistyksen sähköposti: pam.vakkasuomi740@gmail.com
Yhteyshenkilö: Janica Rantasalo, janica.rantasalo@gmail.com, puh. 040 651 4766


Pikku Puu ry - Meidät löytää facebookista.
Yhteyshenkilö: Jaana Vasama,jvasama2@gmail.com, puh. 050 560 6328


Salmijärven suojeluyhdistys ry. - Järjestämme Salmijärven kunnossa pidoon liittyviä mahdollisia omia talkoita.Me emme järjestä tilaisuuksia muille henkilöille. Toki voimme osallistua muiden järjestämiin tilaisuuksiin mahdollisuuksien mukaan.
Yhteyshenkilö: Kari Kesäläinen, kari.kesalainen@lailanet.fi, puh. 041-4421851


SI Uusikaupunki ry, Uudenkaupungin Soroptimistiklubi
Yhteyshenkilö: Paula Vainio, paula.vainio@segertech.com, puh. 040 5797


Vasemmistoliiton Uudenkaupungin yhdistys ry
Yhdistyksen sähköposti: vas.uki@outlook.com
Yhteyshenkilö: Lauri Aronen, lauri.aronen@outlook.com, puh. 050 492 2386


Uudenkaupungin eläkeläiset ry - Yhdistys järjestää monipuolista toimintaa mm. käsityökerho, lauluryhmä, liikuntaa ja pelataan pelejä, teatteri- ja konserttimatkoja, vapaaehtoistoimintaa vanhusten ja lasten kanssa.
Yhteyshenkilö: Raija Alanko, raijap.alanko@gmail.com, puh. 050 407 8881


Uudenkaupungin Rouvasväenyhdistys ry
Yhteyshenkilö: Merikki Jäntti, merikki.jantti@gmail.com, puh. 040 749 6789


Uudenkaupungin Vapaaehtoinen Palokunta ry - pelastustoimi
Yhteyshenkilö: Juhani Kluuskeri, kluuskeri.juhani@outlook.com, puh. 0500-538550


Uudenkaupungin ympäristöyhdistys ry
Yhteyshenkilö: karlin.antti@gmail.com


 

Kevään 2020 poikkeusolokyselyn tulokset




Tiedoksi:

SPR Varsinais-Suomen piirin kysely järjestöjen tilasta

Liitteenä kooste Suomen Punaisen Ristin Varsinais-Suomen piirin kyselystä järjestöjen tilasta korona-aikana     varsinaissuomalaisille järjestöille.


Järjestökoordinaattori
Teija Pajula
040 149 5450
teija.pajula@uusikaupunki.fi

Järjestökoordinaattori toimii yhdistysten ja kuntien välisenä yhteyshenkilönä. Koordinaattori suunnittelee hankkeen toteutuksen yhteistyössä kuntien kanssa sekä organisoi ja toteuttaa suunnitelmat ja toimenpiteet.
 
Teija Pajula.